Google SEO Stratejileri

Günlük 3.5 milyarın üzerindeki arama sayısı ile Google hiç şüphesiz ki çevrimiçi aramalarda bir lider.

Website sahipleri ve İnternet pazarlama uzmanları sürekli olarak en iyi Google SEO metodlarını araştırarak Google’ın arama sonuçlarında üst sıralarda yer almanın yollarını arıyorlar.

Bu makalede, Google’ın SEO algoritmalarının sitenizin sıralamasında nasıl etkili olduğunu ve daha yüksek değerler elde etmek için neler yapabileceğinizi açıklayacağız.

SEO Hizmeti Fiyatlarımız

Google Olmak

Google’ın algoritmalarını ve SEO’yu anlamak için Google’ın düşünçe şeklini anlamak hayati bir öneme sahip.

Bir arama motoru olarak Google’ın işi kullanıcılarının sorgularına mümkün olan en iyi sonuçlar ile cevap vermektir. Bu amaçla, Google algoritmaları da site sahiplerinin kaliteli içerik üretmelerini teşvik etmek ve diğer taraftan kullanıcılarına ise etkin websiteleri sunmak üzere tasarlanmıştır.

Her halükarda içerik Google için değil sitenizin ziyaretçileri için hazırlanmalıdır. Çünkü Google siteleri içeriğinin ne kadar güzel hazırlandığına göre değil kullanıcılarına ne kadar faydalı olduğuna göre değerlendirir.


Google SEO algoritmaları nasıl değişiyor

Google sürekli olarak arama deneyimini geliştirmek üzere çalışmalar yapıyor ve algoritmalar daimi olarak değişiyor. Bu durum SEO’nun bir site sahibi için neden tek seferlik bir işlem değil de devam eden bir proje olduğunu açıklıyor.

Google algoritmaları yıllar içinde kayda değer bir değişiklik gerçekleştirmiş durumda.

google algoritma degisiklikleri

Her bir güncelleme kullanıcılar için arama sonuçlarının daha iyi olmasını sağlamak amacıyla tasarlanıyor. Hadi en büyük değişiklikler getiren güncellemeler hakkında biraz daha bahsedelim.

  • Florida isimli güncelleme 2003’ün Kasım ayında yayınlandı ve SEO endüstrisinin genel çerçevelerini çizdi. Bu güncelleme ile anahtar kelime deposu haline dönüştürme taktiği uygulanmış tüm siteler cezalandırıldı.
  • 2005 yılında XML Site haritası güncellemesi SEO’nun indeksleme ve site crawling işlemlerini etkilemesine imkan tanır hale getirdi. Ayrıca site sahiplerinin site haritalarını Webmaster Araçlarını kullanarak doğrudan Google’a gönderebilmelerini sağladı.
  • Google Local ve Google Haritalar da 2005 yılında kullanıma sunuldu ki bu durum yerel SEO üzerinde etki yaratırken harita üzerinde kendilerini konumlandıranları her ortamda iş yapma konusunda teşvik etti.
  • Vince güncellemesi geldiğinde 2009 yılıydı ve büyük markaların SEO’dan sağladıkları kazanımları gözler önüne serdi. Büyük firmaların SEO dünyasındaki uzun dönemlik kazanımları belirginleşmeye başladı.
  • 2010 Aralık ayıydı. Google sıralamalara karar vermek için Twitter ve Facebook’tan bilgileri kullandığını kabul etti. Bu durum Google için etkili gücü diğer şirketlerin ellerine bırakan büyük bir adımdı.
  • Google 2012 yılında “above the fold” bölümüne reklam alan sitelere kullanıcı deneyimine zarar verdikleri gerekçesiyle cezalandırdı.
  • Bugüne kadar Google’ın içerik ve dış bağlantılar konusuna nasıl yaklaştığına dair pek çok sayıda Panda ve Penguen güncellemesi yayınlandı.
  • Penguen 4.0, 2016 yılının Eylül ayında yayınlanmış en son güncelleme ve gerçek zamanlı indeks güncellemelerini mümkün kılarken Pengueni de çekirdek algoritmanın bir parçası haline getiriyor.

Günümüz algoritmalarının kapsadığı en popüler kurallardan bazıları, içerik kalitesi, kaliteli linkler ile gerçekleştirilen farklı geri bağlantı profili ve pozitif kullanıcı deneyimi göstergeleri olarak öne çıkıyor.


Web sitem için en iyi SEO stratejileri nelerdir?

Google her gün değişiyor ve gelişiyor olsa da, işletmeniz için mümkün olan en iyi sonuçları elde etmek adına birkaç kuralı takip edebilirsiniz.

Navigasyon

Gezinme, ziyaretçilerin web sitenizde kolaylıkla yollarını bulmasını sağlar.

Ayrıca, kullanıcılara tam olarak neye ihtiyaç duyduklarını bulmak için tonlarca sayfaya gitmek zorunda kalmadan web sitenizin haritasını sağlar.

Web sitenizde gezinmek kolay değilse, ziyaretçilerinizin sitenizde kaybolmalarına ve muhtemelen terk etmelerine sebep olabilirsiniz.

İçerik

Hem arama motorları hem de İnternet araştırmacıları, taze, kaliteli içeriğe bayılır. Sitenizi işinizle ve sunulan ürünler ve hizmetler ile ilgili içeriğinizle güncellenmiş olarak tutmak, arama sonuçlarındaki sıralamanızı artırmanın harika bir yoludur.

Ziyaretçileri en son endüstri trendleri ve şirketinizdeki olaylar hakkında bilgilendirmek için bir blog oluşturmayı düşünebilirsiniz.

Anahtar Kelime Yoğunluğu

Anahtar kelimeyi doldurmak veya içeriğinizi yalnızca Google’da daha üst sıralara yerleşmek için anahtar kelimelerle doldurmak, aslında sitenizi daha kötü duruma getirir.

İçeriğinizde doğal olarak anahtar kelimeler kullanmak, sitenizin kitlenizi çekmek ve bilgilendirmek için hedef anahtar kelimenizden yeterince bahsettiği anlamına gelir, ancak bu sayı Google’ın cezalandırmasını gerektirecek kadar çok olmamalıdır.

HTML

Google’da sıralamada temiz ve doğru HTML kodu önemlidir. Temiz kod, doğru başlık etiketlerini, alt etiketleri ve başlıkları kullanarak, sadece bir kaç tane isim vermek demektir.

Bağlantılar

Web sitenize bir çok bağlantıya sahip olmak harika, ancak kalite miktardan daha önemlidir. Google sıralamanız, size bağlantı veren sitelerin yetkisinden etkilenir; bu nedenle, düşük kaliteli sitelerden gelen yüzlerce bağlantıdan çok, dikkate değer web sitelerden görece az bağlantılar kazanmak için özen gösterin.

QUBE Medya, siteniz için en iyi Google SEO stratejilerini uygulayabilir

Google’ın SEO algoritmaları karmaşıktır. Ancak Google’da sıralama kolay olabilir.

QUBE Medya, müşterilerimiz için en iyi stratejileri uygulamak adına en son Google SEO algoritma güncellemelerinde uzmanlaşmıştır.

Web sitenizi dünyadaki en çok kullanılan arama motorunda tanıtma yetkinliğimize güveniyoruz.

Daha fazla bilgi ve ücretsiz fiyat teklifi için bizimle iletişime geçin!


Size özel SEO planı için Hemen Bize Ulaşın!